زيادة صادرات الطريق السريع روسيلاRusyayla karayolu ihracatı arttı :”XNUMX yılında yüzde XNUMX artışla XNUMX bin XNUMX’e ulaştı”
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, önceki yıl bin XNUMX Türk plakalı ihraç yüklü tırın geçtiği Kazbegi-Verhni-Lars Sınır Kapısındaki sayının XNUMX yılında XNUMX bin XNUMX’e çıktığını bildirdi.
Gürdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’den karayoluyla Gürcistan üzerinden Rusya Federasyonu’na geçişi sağlayan, Rusya sınırında bulunan Kazbegi-Verhni-Lars Sınır Kapısından, Türk ihraç yüklü tırların geçişlerinde her geçen gün artış yaşandığını belirtti.
Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosluğu aracılığıyla bazı veriler elde ettiklerini anlatan Gürdoğan, “Kazbegi-Verhni-Lars Sınır Kapısından önceki yıl bin XNUMX Türk plakalı ihraç yüklü tır çıkış yaptı ve bu sayı XNUMX yılında yüzde XNUMX artışla XNUMX bin XNUMX’e ulaştı. Rusya Federasyonu’na aynı kapıdan XNUMX yılında XNUMX bin XNUMX ton ihraç yükü geçişi yapıldı. XNUMX yılında bu rakam yüzde XNUMX artışla XNUMX bin XNUMX tona ulaşmıştır” ifadesini kullandı.
Gürdoğan, bu sınır kapısı üzerinden Türkiye ve bölgesinden çok kısa sürede Rusya Federasyonu’na ulaşıldığını dile getirerek, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan gibi Türki Cumhuriyetlerine de ulaşımın son yıllarda bu kapı üzerinden yapıldığın vurguladı.
Kazbegi-Verhni-Lars Sınır Kapısının başlangıçta ihraç yükü taşımaları açısından bu kadar cazip olmayacağının savunulduğuna dikkati çekerek, ortaya çıkan bu resmi rakamların, yaptıkları çalışmaların ne kadar faydalı olduğunu gösterdiğini belirtti.
– “Güney Osetya kapısı da açılmalı”
Gürdoğan, Kazbegi-Verhni-Lars Sınır Kapısından, ihraç yükü taşımalarının önümüzdeki dönemde de artacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Türk ihraç yükü taşımaları, Türkiye ile İran’ı birbirine bağlayan Gürbulak Sınır Kapısı’nda zaman zaman yaşanan yığılmalar ve Ukrayna-Rusya gerginliği nedeniyle karayoluyla bu kapıya yöneldi. Bundan dolayı biz bu kapının yetersiz olduğunu, bunun yanında bu kapıya alternatif olacak Güney Osetya tarafındaki kapının da açılmasını Türk ve Rus makamlara önerdik. Rusya Federasyonu’nun, ayrıca Gürcistan’a geçişi sağlayacak Dağıstan üzerinden de bir kapının açılmasıyla artık Rusya Federasyonu ve Türki Cumhuriyetlerine yönelik taşımalarımız daha kolay ve düşük maliyetle gerçekleşecektir.”

الإعلانات

قطار عالية السرعة الأخباركن أول من يعلق

التعليقات

يستخدم هذا الموقع Akismet لتقليل المحتوى غير المرغوب فيه. تعرف على كيفية معالجة بيانات تعليقك.