Railroaders المشي إلى TCD الخاصة

Railroaders المشي إلى TCD الخاصة
Başta Sendikamız Türk Ulaşım-Sen olmak üzere BTS ve TCDD’de kurulu bulunan sivil toplum kuruluşlarınca oluşturulan Demiryolu Çalışanları Platformunca başlatılan yürüyüşler planlandığı gibi devam ediyor.

Sergilenen eylemlilik süreci TCDD’ye sahip çıkmak amacına yöneliktir.

Bilindiği gibi TCDD’nin Serbestleştirilmesi adı altında hazırlanan Kanun Tasarısı 13 Mart 2013 tarihinde Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda görüşülerek, TBMM’de görüşülmek üzere 441 esas numarasıyla sevk edilmiştir.

Komisyon görüşmeleri sırasında, iktidar partisinin müdahalesiyle demiryolu tekelinin kaldırılması için TCDD ve Bağlı Ortaklıklar Kamu İktisadi Kuruluşu’ndan( KİK’den ) İktisadi Devlet Teşekkülü (İDT) olarak statüsü değiştirilmiştir.

Tasarı bu haliyle Meclis Genel Kurulundan geçtiği takdirde TCDD tekelinde yer alan Demiryolu Taşımacılığı, Trafiği ve altyapı işletme hakkı TCDD tekelinden çıkarılarak, özel sektörün demiryolu taşımacılığı yapması ve altyapı işletmecisi olmalarına imkan veriyor.
Her ne kadar TCDD Yönetimi bu bir özelleştirme değildir dese de, kanun taslağı açıkça bir özelleştirmedir. Merak eden herkes inceleyebilir, araştırabilir.

Demiryolu çalışanları ve onları temsil eden Sendika ve Sivil Toplum Kuruluşları olarak Demiryolu Taşımacılığında gelinen noktayı, yani yükte %4,5, yolcuda %1,5’lara gerilediğini biliyoruz.

Şunu da biliyoruz, iki yanlış bir doğru etmez. Bu taslak ile milletimize verilen umutların asla gerçekleşmeyeceğini de biliyoruz.

Kollarımızı iki kenara açarak “ Gel Vatandaş Gel” demekle demiryollarını düzlüğe çıkaramayız.

Hükümetin politikasının, tüccar devlet politikası olduğunu biliyoruz. Ulaşım sistemini tüccar mantığıyla yönettiğinizde kârlı hiç kimse olmaz. Yüksek hızlı tren işletmeciliğimiz dahi %40 zarar etmektedir. Eğer siz kâr edeceğiz diye bir politika izlerseniz, bu millet ve ülke ekonomisi bu bedeli en ağır biçimde öder.

Biz diyoruz ki, Devlet eğitim, sağlık, ulaşım ve enerji gibi hizmetleri kâr gözeterek yaparsa, ülkemize de ekonomimize de en büyük kötülüğü yapmış olur.

Koparılan fırtınanın altında yatan gerçek, ucuz işgücü yaratmak, pahalı taşımacılık ile kişileri zengin etmektir. Bu düzenlemenin arkasından ne olur diye merak edenlere söyleyelim. Demiryolu ulaşımı çok uluslu şirketlerin eline geçer. İşte o zaman bu millet yine en ağır bedelleri ödeyecektir.

Demiryollarını ayağa kaldırmak için gerçeklere dayalı reel yaklaşımlar yoktur. TCDD, bugünkü altyapısı ile örneğin, hatlarının %80’i tek hattır. Böyle bir hatta, birden fazla işletici oluşturmak, trafik cinayetlerine davetiye çıkarmaktır. TCDD’nin üzerine bir kabus gibi çökecek ve telafisi imkansız sonuçlar doğuracaktır.

Sendikamız Türk Ulaşım-Sen ve mensuplarının iyi niyetinden hiç kimse endişe duymamalıdır. Ülkesini, milletini ve her türlü sosyal ve ekonomik değerlerini önemseyen bir sendika, bir şey yapıyorsa yaptığı ülkenin, milletimizin, çalışanların ve gelecek nesillerin çıkarlarını dikkate aldığı içindir. Bunun aksi düşünülemez.

Gerek siyasi iradeyi gerekse ulaştırma bürokratlarımızı son bir kez uyarmak istiyoruz ve yol yakınken dönülmesini ve bu şekildeki bir taslağın geri çekilmesinin herkesin hayrına olacağını düşünüyoruz. Yetkililerimiz, iyi bir eser bırakmak istiyorlarsa, demiryolcuların sesine kulak vermelidirler.

Tatlı su sendikacıların her şeye evet efendim, peki efendimci yaklaşımları size bir şey kazandırmaz. Yetkililerimiz her şeyi biz biliriz kompleksinden de kurtulmalıdır. Hep birlikte çok şey biliriz. Hep birlikte çok güçlüyüz.

Hiçbirimiz bulunduğumuz yerlerde baki değiliz. Bugün yaptıklarımızdan yarın geriye baktığımızda, bıraktığımız eserlerden gurur duymalıyız. Pişmanlıklar, zamanı geri döndüremez.

156 yıllık şerefli geçmişi olan TCDD gibi Gazi bir kuruluşun, milletimizin iyi gününde de, kötü gününde de yanlarında olabilmesi için bu kuruluşun yaşaması ve yaşatılması gerekir. Bu nedenle, başta basın ve medya kuruluşlarımız olmak üzere herkesin mücadelemizi desteklemeye davet ediyoruz.

ÇÜNKÜ YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR.
TÜRK ULAŞIM SENDİKASI

أخبار السكك الحديدية مماثلة

أخبار قطار سريع مماثلة

عن ليفنت أوزين
كل عام والقطاع السكك الحديدية عالية السرعة، الشركة الأوروبية الرائدة في تزايد تركيا. الاستثمارات في السكك الحديدية ، والتي تأخذ هذه السرعة من القطارات عالية السرعة ، تستمر في الزيادة. بالإضافة إلى ذلك ، مع الاستثمارات التي تم إجراؤها للنقل في المدينة ، تألق نجوم العديد من الشركات التي تصنع الإنتاج المحلي. إنه فخور ببدء الإنتاج من القطارات الوطنية التركية ذات السرعة العالية بالإضافة إلى شركات الترام والسكك الحديدية الخفيفة ومترو الأنفاق المحلية. نحن سعداء للغاية لوجودنا في هذه الطاولة الفخمة.

كن أول من يعلق

التعليقات

يستخدم هذا الموقع Akismet لتقليل المحتوى غير المرغوب فيه. تعرف على كيفية معالجة بيانات تعليقك.